tarihinde yayınlandı

Velur Paspas Nedir

velur halı paspas nedir

Velur Nedir ?

               Bu yazımızda velur ve velur paspas nedir sorularının cevaplarını bulacaksınız. Velur aslında kadife dokusuna sahip materyal anlamına gelmektedir. Velur Kumaşlar çoğunlukla dokuma ile elde edilen kumaş türleridir. Üretiminde pamuk kullanıldığı gibi polyester gibi sentetik materyallerde kullanılabilir. Çok geniş bir uygulama sahası olan velur döşeme ve kıyafet yapımında yaygın olarak kullanılır.

               Velur aynı zamanda hakiki deriye de referans verebilir. Bu deriler bazen velur deri olarak isimlendirilirler. Ülkemizde ise bu tür deriler genellikle süet olarak isimlendirilirler. Velur kumaşlar dokuma veya örme tipinde kumaşlar olabilirler. Yumuşak bir doku ve çoğunlukla zengin bir görünüm sunarlar.

bmw bej paspas

Velur Paspas Nedir ?

               Velur paspas, aslında velur kumaşlardan imal edilmez. Çoğunlukla halı paspasın yumuşak ve kadifeyi andırır dokusundan dolayı bu isimlendirme tercih edilir. Bu paspasların ön önemli özellikleri şık görünümlerinin yanı sıra sık dokuma yapılarının kolay temizlenebilmesidir. Oto paspas üretiminde lüks tüketim ürünleri çoğunlukla bu halılardan imal edilirler.

               Bir otomobil satın alındığında, çoğunlukla orijinal paspasları bu halı türlerinden imal edilirler. Bazı otomotiv halıları ise üretim maliyetini düşürmek adına farklı materyallerden elde edilirler. Bu paspasları kullanırken, kullanıcı çoğunlukla ne kadar zor temizlendiğinden şikayetçi olur.

halı paspas kataloğu

Kumaş Paspas Nedir ?

               Kumaş paspas yine ülkemizde yanlış bir isimlendirme olup çoğunlukla velur halı paspasları refere eder. Kumaş zayıf dokusu nedeniyle paspas üretimi için uygun olmadığından, üretimde kullanılmaz. Genellikle eski Mercedes oto paspasları bu şekilde isimlendirilirken, genellikle bu halılar bukle cinsindedir. Uzun süre dayanırlar

bmw halı paspas takımı

Keçe Paspas Nedir ?

               Keçe, genellikle otomobiller için ses yalıtımında kullanılan dokunmamış tekstil ürünleridir. Bu materyal otomobilin taban halısı altında yalıtım amaçlı kullanıldığı gibi pek çok endüstriyel uygulamada da bu amaçla kullanılır. Yine Kumaş paspas da olduğu gibi bu isimlendirme de yanlıştır. Halk arasında kullanımı halı paspası ifade etmektedir.

               Kısacası velur kelime anlamı olarak kadife yapısına sahip materyaller için kullanılır. Bizim ürettiğimiz halı paspaslar da kadife benzeri paspaslar olduğundan velur halı paspas olarak isimlendirilmektedir.

mercedes özel paspas

Aracıma Uygun Halı Paspası Nereden Bulabilirim ?

                2002 yılından beri araca özel oto paspas üretimi yapmaktayız. Kullandığımız materyallerin tamamı sertifikalı otomotiv halıları olup, otomobil içinde kullanılmaya uygundur. Katalog üzerinden halı seçimi yapabilir, istediğiniz renkte deri biye kenar ve dikiş ipi rengi seçimini gerçekleştirebilirsiniz.

VELUR HALI PASPAS ÇEŞİTLERİ İÇİN TIKLAYIN